Prechádzka Zuckermandlom

Zuckermandel píše svoje dejiny od 16. storočia, pričom najväčší rozkvet zažil v 18. storočí, keď získal kráľovské privilégiá. Na jednej strane lemovaný monumentálnym hradným vrchom, na druhej živelným Dunajom, vytváral charakteristickú atmosféru tejto časti mesta.

Stáročia menili tvár Bratislavy a jej jednotlivých štvrtí, ku ktorým patrilo aj Podhradie s historickými osadami Zuckermandel a Vydrica. Život sem vniesli rybári, lodníci a rôzni remeselníci, ktorých hlavnú komunikačnú líniu tvorila dodnes zachovaná Žižkova ulica.

V časoch, keď sa osady pripojili k Bratislave, ich význam v rámci mesta klesal a Podhradie postupne strácalo svoj starosvetský charakter.

Koncom 50. rokov minulého storočia obdobie modernizácie a zavedenie novej dopravnej infraštruktúry ukončili stáročia trvajúcu etapu života pod Hradom. Masívnemu búraniu sa prizeral Dunaj, Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina – triáda verných pilierov mestskej panorámy. Iba tieto dominanty vedia, kde sa stratila jedinečná mnohotvárnosť tohto historického miesta. Dnes sa vďaka projektu Zuckermandel môžete stať priamym účastníkom znovuzrodenia legendárnej časti bratislavského Podhradia, ktorá do dnešných dní prežívala len ako spomienka v srdciach starých Bratislavčanov. V líniách moderného urbanizmu vstane z popola zavrhnutá časť histórie mesta, aby do nej súčasní Bratislavčania mohli opäť vdýchnuť život.


Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected by WP Anti Spam